Konferencja prasowa pt. „MedFake – współczesna dezinformacja medyczna. Czy za dynamiczny wzrost przypadków chorób zakaźnych możemy winić Internet?”

Dezinformacja w obrębie newsów medycznych bezpośrednio zagraża zdrowiu i życiu użytkowników, którzy bezkrytycznie podchodzą do materiałów wyszukanych w sieci. Obecnie można mówić o prawdziwym tsunami fake newsów medycznych, gdyż jak pokazują najnowsze badania, aż 60% treści w mediach społecznościowych opiera się na spekulacjach pseudoekspertów – to główne wnioski z debaty ekspertów, która miała miejsce 7 czerwca br. w siedzibie PAP. 


Podczas konferencji prasowej 7 czerwca “MedFake – współczesna dezinformacja medyczna. Czy za dynamiczny wzrost przypadków chorób zakaźnych możemy winić Internet?” omówiono najnowsze dane dotyczące wzrostu zachorowań w odniesieniu do konkretnych chorób zakaźnych. 
Prof. dr hab. n. med. Jarosław Pinkas, konsultant krajowy w dziedzinie zdrowia publicznego, dziekan Szkoły Zdrowia Publicznego CMKP, zwrócił uwagę m.in. na katastroficzne konsekwencje dezinformacji medycznej: “Hańbą dla Polski jest śmierć 1500 kobiet w zeszłym roku z powodu raka szyjki macicy. To jest polska hańba. To są utraty stabilności całych rodzin”. 
Przedstawiono także narzędzia identyfikacji fake newsów w sieci oraz metody walki z dezinformacją, przy czym prof. dr hab. Dariusz Jemielniak z Akademii Leona Koźmińskiego wskazał, że antidotum należy szukać przede wszystkim w rozwijaniu umiejętności krytycznego myślenia: “Nie technologiczne rozwiązania, ale powrót do pewnych podstaw. Powrót do krytycznego myślenia, do rozumienia, czym jest metoda naukowa – na to musimy postawić przede wszystkim” podkreślił.

Obaj profesorowie zgodnie przyznali, że walka z dezinformacją, fake newsami oraz edukacja zdrowotna powinna stanowić rację stanu.