Światowy Tydzień Szczepień 24-30 kwietnia 2022

mężczyna jadący na rowerze przez miasto

Długie życie dla wszystkich” #LongLifeForAll

Światowy Tydzień Szczepień obchodzony jest każdego roku w ostatnim tygodniu kwietnia. Jego inicjatorem jest Światowa Organizacja Zdrowia (ang. World Health Organization, WHO), a pierwszy Światowy Tydzień Szczepień ogłoszony został w 2012 r. Celem Światowego Tygodnia Szczepień jest podkreślenie potrzeby prowadzenia wspólnych działań na rzecz szczepień. W ciągu tego czasu ludzie z całego świata podkreślają istotność szczepień oraz sposób, w jaki chronią one każdą osobę, niezależnie od wieku, przed wieloma chorobami, dzięki czemu wszyscy mamy możliwość prowadzenia satysfakcjonującego życia.

WHO współpracuje z krajami na całym świecie w celu podniesienia świadomości o istotności szczepień, jednocześnie zapewniając rządom z całego świata niezbędne wskazówki i wsparcie techniczne w celu wdrożenia wysokiej jakości programów szczepień. Ostatecznym celem Światowego Tygodnia Szczepień jest ochrona większej liczby osób – i całych społeczności, w których żyją – przed chorobami, którym można zapobiegać poprzez szczepienia.

Tegoroczna kampania ma miejsce w szczególnie krytycznym momencie, ponieważ pandemia COVID-19 zakłóciła sposób udzielania podstawowych świadczeń zdrowotnych, w tym szczepień rutynowych (zgodnych z kalendarzem szczepień), cofając postęp osiągnięty do tej pory o ponad dekadę. Niestety, miliony ludzi na całym świecie wciąż nie ma możliwości skorzystania ze szczepień i płynących z nich korzyści, co sprawia, że tym pilniejsze jest nadrobienie powstałych zaległości i dotarcie ze szczepieniami do tych, którzy dotychczas zostali pominięci.

Tegoroczne hasło Światowego Tygodnia Szczepień – „Długie życie dla wszystkich” – ma na celu zjednoczenie ludzi wokół idei głoszącej, że szczepionki umożliwiają nam spełnianie naszych marzeń, ochronę naszych bliskich i długie, zdrowe życie.

Szczepionki pomagają zachować zdrowie ludzi od ponad dwóch stuleci – od pierwszej szczepionki opracowanej w celu ochrony przed ospą, po najnowsze szczepionki stosowane w celu zapobiegania ciężkim przypadkom COVID-19. Wartość szczepionek mierzy się jednak czymś więcej niż liczbą podanych dawek.

Szczepionki dają każdemu szansę na satysfakcjonujące życie.

Odwiedź stronę kampanii Światowego Tygodnia Szczepień WHO, aby dowiedzieć się więcej.


Zapraszamy do wysłuchania wystąpienia profesora Jarosława Pinkasa, konsultanta krajowego w dziedzinie zdrowia publicznego, dziekana Szkoły Zdrowia Publicznego CMKP, który odpowie na pytanie dlaczego potrzebujemy szczepień ochronnych.

https://youtu.be/beqA_z5z8Os

Źródła:

Materiały prasowe WHO: https://who.canto.global/pdfviewer/viewer/viewer.html?v=WorldImmunizationWeek&portalType=v%2FWorldImmunizationWeek&column=document&id=e691pqoc4t58f8lteuumlg873p&suffix=pdf&print=1, 22.04.2022

Strona WHO:  https://www.who.int/campaigns/world-immunization-week/world-immunization-week-2022, 22.04.2022